Renovera din värmepump hos Terrawatt

Renovering av värmepump

En Terrawattvärmepump är byggd för att hålla. Service ute hos kund är enkel då tre sidor (front, höger och vänster sida är tillgänglig). Vi kan serva, renovera eller uppgradera din värmepump som ett alternativ till att din lokala installatör gör arbetet på plats.

Service av en Terrawattvärmepump kan vara:
- byte av cirkulationspump på kalla eller varma sidan (Värmepump har brutit på lågtryck/högtryck)
- tvättning av kondensor (värmepump bryter på högtryck) orsakas av läckande/öppet radiatorsystem och avsaknad av magnetitfilter

Uppgradering kan vara
- Nytt växlarpaket (högre prestanda)
- Byte av köldmedie till Nano Propan (bättre prestanda)

 

Frakt (tur/retur) 1 650 kr
Arbetskostnad 700 kr/tim

 

Vi har:

- material, utrustning, verktyg på plats
- tillgång till testrigg och testkörnings protokoll (effekt och värmefaktor)
- erfaren personal

Priserna är inklusive moms.

Ring och boka tid: 0454 49890 (07:30 till 16:30)
E-posta din service önskan: info@terrawatt.se

 

 

 

 

 

Serva din värmepump hos Terrawatt’s serviceföretag

Om du behöver göra service på en Terrawatt-värmepump så kan du anlita företagen nedan, eller de som fins i vår pdf-lista nedan.

Här kan du ladda ner våran pdf-lista av våra Serviceföretag – Terrawatt AB.pdf

Företag

Namn

Postnr

Ort

Telefon

Hemsida

e-post

VL Värmepumpservice AB Vincent Lövgren 147 43 TUMBA 0730-55 25 00  
KV Labbet Johan Bjerke 165 74 HÄSSELBY 0704-80 80 41 johan@kvlabbet.se
EVEPE L-Åke Thorstensson 197 40 BRO 08-581 755 44
0706-89 45 80
evepe.ab@telia.com
Climat80 Per-H Ljungström 224 57 LUND 046-10 13 09 per-hakan.ljungstrom@climat80.se
Berglunds Kyl & Frys Tommy Alm 235 31 VELLINGE 040-421 089
0705-61 54 40
tommy.alm@tele2.se
Lindholms Värme 271 76 LÖDERUP 0411-52 41 23 lindholms.varme.ab@telia.com
Teo-Kyl AB Johan Svensson 281 43 HÄSSLEHOLM 0451-38 11 50 johan@teokyl.se
Värmepumpservice Kenneth Fast 288 34 VINSLÖV 044-819 00
0705-58 37 90
varmepumpservice@telia.com
Mjönäs Rör & Smide AB Bengt Larsson 290 37 ARKELSTORP 044-990 44
0708-47 09 54
bengt.larsson@mbox348.swipnet.se
Hilmersson Elservice AB Peter 291 05 KRISTIANSTAD 044-781 80 80 info@hilmersson-el.se
LL:s Kylteknik Mathias Lindqvist 291 62 KRISTIANSTAD 044-10 13 15 mathias@ll-kylteknik.se
Värmepumpservice AB Daniel Sjöstedt 291 92 KRISTIANSTAD 044-21 30 12 balofix@hotmail.com
Terrawatt AB Christer Råsbäck 295 94 NÄSUM 0454-498 90
0705-69 90 90
christer@terrawatt.se
Halmstad Kylteknik AB Henrik Ohlsson 300 08 HALMSTAD 035-21 55 00
0708-16 43 84
henrik@kylteknikhst.se
Kylab Förslöv Dennis Åkesson 301 09 HALMSTAD 0730-28 48 28 dennis@kylab.se
Ivanssons El & Kylservice Thomas Ivansson 330 10 BREDARYD 0371-712 82
0705-14 03 22
kylivan@telia.com
Kyl & Maskinservice 351 03 VÄXJÖ 0470-198 97 kylochmaskin.vaxjo@telia.com
Kyltech AB Dag Fäldt 352 46 VÄXJÖ 0470-270 00
0705-66 12 84
kyltech@kyltech.se
MAPA Kyl & Värmep.service Patrik Karlsson 372 02 KALLINGE 0457-209 99
0734-22 60 44
info@kylovpservice.se
Värme & Kylteknik Lars Jernold 392 39 VASSMOLÖSA 0480-321 90
0706-49 10 46
Holm Jennerfors Kyl & VP Ulf Holm 430 63 HINDÅS 0301-213 87
0702-12 17 70
holm.kyl@hotmail.com
Installator El & VVS Per Uno Killander 430 63 HINDÅS 0301-104 70
0707-42 52 06
puno@tjohoo.se 
Amixtek AB Spiggen Dominiak 433 61 SÄVEDALEN 0736-59 30 77 zb_dominiak@hotmail.com
Dahlmans Kylteknik Jan-Ove Holmberg 451 52 UDDEVALLA 0522-124 70
0702-65 24 70
daniel@dahlmans.com
Peters VVS Service 504 56 BORÅS 0707-22 07 68 info@petersvvs.se
Bengtsson Engineering Henrik Bengtsson 515 70 RYDBOHOLM 033-41 66 93
0705-09 09 21
hbec@live.se
BBR Skövde Dan Bratt 541 91 SKÖVDE 0706-48 84 77 bbr.montage@hotmail.com
Elajo El o Energiteknik AB Mats Öhstlin 571 34 NÄSSJÖ 010-4578891 http://www.elajo.se/ mats.ohstlin@elajo.se
Kyl & Värmepump-service Sven E Gustavsson 571 40 NÄSSJÖ 0380-127 45
0702-23 05 49
Linds & Källmans AB Johan Andersson 573 24 TRANÅS 0140-139 23
Kylmaster Peter Evert 579 40 BERGA 0491-504 70
0705-71 72 22
kylmaster@hogsby.net
Francks Kylindustri AB Hans Eklund 601 04 NORRKÖPING 011-32 92 00
Allvärmeteknik KVV Jonny Carlsson 615 21 VALDEMARSVIK 0123-200 00 jonny.carlsson@allvarmeteknik.se
El & Värmeservice AB Stefan 621 41 VISBY 0498-21 18 70 stefan@elovarme.se
Miljöteknik AB Roger Larsson 633 40 ESKILSTUNA 016-820 96
0706-37 44 42
roger.larsson@miljoteknik.se
Miljöteknik AB Patrik Larsson 635 17 NÄSHULTA 016-35 23 64
0705-68 88 72
patrik.larsson@miljoteknik.se
Kyla & Värmesupport FS Fredrik Svensson 686 35 SUNNE 0703-93 21 77 info@kylavarmesupport.se
MP Kyla AB Johan Persson 694 32 HALLSBERG 0582-132 00
0705-17 58 30
mpkyla@telia.com
Närkes Energiteknik AB Ingmar Eriksson 702 32 ÖREBRO 019-611 78 85
0722-22 32 02
energiteknik.sellin@tele2.se
Lars Rööks Värme o Kylservice Lars Röök 715 93 ODENSBACKEN 019-45 33 40
0705-17 66 54
lars@rooks.se
BJ Värmemontage Bengt Jonasson 725 92 VÄSTERÅS 016-35 44 42
0703-38 50 58
info@bj-varmemontage.se
VIFA Service AB Janne Lund 731 23 KÖPING 0221-199 19
0706-39 11 39
BEWIS Värmepumpservice 741 43 KNIVSTA 018-34 25 62
Gustron El & VVS Ingvar Gustroni 745 22 ENKÖPING 0171-346 20
0706-89 18 88
gustron@swipnet.se
Dala El & Kylteknik Roland Randström 771 94 LUDVIKA 0240-393 50
0706-91 10 59
dala.elkyl@telia.com
Ultra Kyl AB Tommy Esselin 776 35 HEDEMORA 0225-77 47 74 tommy@ultrakyl.se
Dala Kylmekano L-Å Daneilsson 781 10 BORLÄNGE 0243-228 155
0702-09 57 65
Malméns El Hans Olof Malmén 782 90 MALUNG 0280-132 24
0703-98 33 03
Lars Sundström AB Hans Heed 790 25 LINGHED 0246-224 00
0246-224 40
Kyla och Värme i Dalarna Björn Jonsson 793 32 LEKSAND 0247-600 26
Optimal Värmeekonomi Hans Abrahamsson 795 30 RÄTTVIK 0248-518 82
0707-50 57 00
optimal@swipnet.se
Värmepump & Service Jan Sundström 805 95 GÄVLE 026-181 117
0706-44 96 18
jan@vpac.se
Anders Edh VVS & Kyla Anders Edh 824 34 HUDIKSVALL 0650-160 42
0702-07 33 55
edhvvs@msn.com
HE Kyl & Frys Hasse Sjödin 856 41 SUNDSVALL 060-15 61 45
Bg:s Kyl & Värmeservice Jonas 871 53 HÄRNÖSAND 0611-55 57 70
0703-55 17 57
TF-ventilation & El AB 891 43 ÖRNSKÖLDSVIK 0660-177 21 info@tf-vent-el.se
Sundåsens Rör Jan/Lars Norberg 892 34 DOMSJÖ 0660-513 13
0703-78 40 15
info@sundasensror.se
Umeå Mobilkyla AB Sven Grenholm 901 32 UMEÅ 090-143 180
KG´s Hemservice AB Karl G Söderlund 921 32 LYCKSELE 0950-280 41
0705-34 14 94
info@kgshemservice.se
Djärv Kyl AB Åke Djärv 931 91 SKELLEFTEÅ 0910-560 60
0703-49 66 84
info@skea@djarvkyl.se
Friginor Kylmont & Service 941 38 PITEÅ 0911-20 95 55 fredrik.wiksten@friginor.se
Friginor Kylmont & Service 952 61 KALIX 0923-67 01 21  
Friginor Kylmont & Service Anders Lindh 953 33 HAPARANDA 0922-688 50 hpa@friginor.se
Friginor Kylmont & Service 961 68 BODEN 0921-192 00 hpa@friginor.se
Friginor Kylmont & Service Svenne 973 45 LULEÅ 0920-20 30 30
0706-59 83 54
lla@friginor.se
Friginor Kylmont & Service 981 40 KIRUNA 0980-665 70  
Friginor Kylmont & Service 982 38 GÄLLIVARE 0970-660 70  
Petalax Kylservice Göran Frans Fi-66240 PETALAX 06 347 0038 goran.frans@kylcenter.fi
ABK AS Rune Hangman N-0516 OSLO 23 17 05 25
930 999 50
ps@abkklima.no
EcoConsult AS Niklas Kiveri N-1001 OSLO 229 079 94
930 310 96
post@ecoconsult.no
Varmeteknikk Øst AS Tom Tomai N-2240 SKOTTERUD 628 321 50
908 279 98
post@varmeteknikk.as
Amixtek AB Zbigniew Dominiak P WARSZAWA  +48 22 673 32 94 zb_dominiak@hotmail.com